Alumnimme, pianonsoittoa opiskeleva Maiju Koskela konsertoi Kouvolan seurakunnan Maria-salissa tiistaina 15.4.25 klo 19.
Konsertti on pääsymaksuton, tervetuloa nauttimaan tasokkaasta musiikista!
Maiju Koskela (s. 2002) on Kouvolasta lähtöisin oleva pianisti. Tällä hetkellä hän viimeistelee musiikkipedagogin opintojaan Metropolia Ammattikorkeakoulussa Joonas Pohjosen johdolla. Aiemmat piano-opintonsa hän on suorittanut Pohjois-Kymen Musiikkiopistossa vuosina 2009-2021 opettajinaan Minna Salonen, Johanna Hasu ja Niklas Pokki. Keväällä 2024 Koskela opiskeli vaihto-ohjelmassa Italiassa Barin konservatoriossa Gemma Dibattistan luokalla.
L. van Beethovenin (1770-1827) pianosonaatti nro 23 f-molli on yksi Beethovenin merkittävimmistä pianosonaateista ja säveltäjä itse piti teosta myös parhaimpanaan. Se on sävelletty vuosina 1804-1805, jolloin Beethovenin kuulo oli huonontunut jo merkittävästi. Teos kantaa lisänimeä ”appassionata”, joka ei ole säveltäjän itsensä antama, mutta kuvastaa teoksen karaktääriä osuvasti.
Cécile Chaminade (1857-1944) oli ranskalainen säveltäjä ja pianisti. Hän on aikansa tunnetuimpia ja tuotteliaimpia naissäveltäjiä, jonka tuotanto käsittää noin 400 teosta, joista 200 on pianokappaleita.
Konserttietydi nro 5 on nimeltään impromptu, mikä näkyy teoksen vapaana, yllätyksellisenä ja improvisatorisena luonteena.
Puolalainen Frédéric Chopin (1810-1849) oli romantiikan ajan merkittävimpiä pianosäveltäjiä ja hänen tuotantonsa käsittää lähes yksinomaan pianomusiikkia yli 200 teoksen verran. Scherzo nro 4 E-duuri on yksi Chopinin laajamuotoisemmista pianoteoksista ja se on sävelletty vuonna 1842.